16بهمن 1392

در شب به یادمادنی کرمانشاه، تندیس مهر به پاس خدمات انسان دوستانه و حقوق بشری شهرام ناظری به او اهدا شد. به گزارش ایسنا دومین مراسم اهدای تند

شبی که «تندیس مهر» به «شوالیه» اهدا شد

در شب به یادمادنی کرمانشاه، تندیس مهر به پاس خدمات انسان دوستانه و حقوق بشری شهرام ناظری به او اهدا شد.

به گزارش ایسنا دومین مراسم اهدای تندیس مهر از سوی کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری استانهای کرمانشاه و ایلام یکشنبه شب مصادف با سیزدهمین روز از بهمن 92 در تالار انتظار شهر کرمانشاه برگزار شد.

در این مراسم که سالن انتظار کرمانشاه نظاره گر دوستداران بی شمار حقوق بشر بود، شهاب تجری، رییس کانون وکلای دادگستری استانهای کرمانشاه و ایلام به عنوان میزبان اصلی مراسم به ایراد سخنانی در وصف حقوق بشر پرداخت و گفت: اهدای تندیس مهر حقوق بشر ایده ای در راستای تقدیر از فعالیت های انسان دوستانه و تجلیل از انسانیت است.

دین هیچ تضادی با حقوق بشر ندارد

وی افزود: امروز متاسفانه در سطح کشور در حوزه حقوق بشر با مسائل و مشکلاتی دست به گریبانیم که از جمله آنها تصور و القای تضاد دین با حقوق بشر است.

تجری ادامه داد: به اعتقاد من بخش عمده ای از این تصور ناشی از فرونهادن سنت دینی اسلامی است. بخش عمده و بزرگی از اندیشه دینی را در دهه های اخیر کنار گذاشته ایم و این باعث لاغر شدن دین شده است به گونه ای که امروز اندیشه دینی غالب در جامعه توان پاسخگویی به مسایل مدرن را ندارد.

 رییس کانون وکلای دادگستری استانهای کرمانشاه و ایلام گفت: اگر به سنت دینی و اسلامی مان برگردیم می توانیم در اندیشه های تصوف به روشنی مباحث حقوق بشر را ببینیم.

وی تاکید کرد: باید با نگاهی حقانی به مذاهب و فرق نگاه کرد چرا که آنچه امروز تحت عنوان کثرت گرایی به آن می پردازیم در عرفان اسلامی نیز وجود داشته است.

تجری تصریح کرد: کنار گذاردن سنت دینی اسلامی و گرفتن تنها بخشی از این سنت باعث منزوی ماندن دین می شود.

رییس کانون وکلای دادگستری استان های کرمانشاه و ایلام گفت: در طول چند دهه اخیر هنر موسیقی سختی های بسیاری کشیده است در حالی که عرفان اسلامی با موسیقی راه های تکامل را طی می کند. در سی و چند سال اخیر هنوز صدا و سیما جرات نکرده که ساز موسیقی را در تصویر تلویزیون نشان دهد.

تجری در ادامه اظهارکرد: ما می خواهیم بگوییم می توان حقوق بشر را رعایت کرد و دیندار هم بود. می توان مفاهیم حقوق بشر را ترویج کرد و دیندار هم بود.

مذهب تایید کننده حقوق بشر است

در ادامه این مراسم دکتر طیرانیان از وکلای برجسته کشور به بیان سخنانی در خصوص جایگاه حقوق بشر پرداخت و گفت: حقوق بشر صحنه و قلمرو وسیعی است که بسیاری از اهل دانش را به درون خود دعوت می کند تا هرکس از منظر خود به حقوق بشر بنگرد.

وی با بیان این پرسش اساسی که بشر کیست که این همه شایسته کرامت است و چه تفاوتی با دیگر مخلوقات جهان دارد؟، افزود: انسان گل سرسبد بوستان هستی است و انسان شریف ترین موجودی است که در عالم خلق شده است.

طیرانیان تصریح کرد: مذاهب دینی تایید کننده حقوق بشر هستند. روح بشر از روح الهی است و روح الهی از عقل ریشه میگیرد و خالق خود عقل مطلق است. انسان عقل دارد و عقل عاملی است که بین حق و باطل و خوب و بد را تشخیص می دهد.

وی ادامه داد: انسان انسان است و در بدترین نوع انسان هم انسانیت از او جدا نمی شود. همه ی انسان ها از نظر حقوق با یکدیگر مساوی و برابر هستند و این اشتباه است که عده ای را عوام و عده ای را خواص بنامیم چرا که حتی بزرگان، پیامبران و رسولان هم ادعای برتری نسبت به دیگران را نداشتند.

این حقوقدان برجسته کشور با بیان اینکه قانون اساسی ایران در قسمت حقوق ملت شاید از مترقی ترین قانون های دنیا باشد گفت: حرمت آزادی حرمت کمی نیست که بخواهیم به راحتی از کنار آن بگذریم.

وی افزود: برابری یعنی تناسب، یعنی به همان میزانی که ما مفید و موثر هستیم به همان اندازه هم مزد بگیریم.

این حقوقدان برجسته کشور گفت: امر به معروف و نهی از منکر این نیست که در خیابان ها اجرا می شود. همه موظب به اجرای امر به معروف و نهی از منکر هستند حتی برای دولت و نهادهای حکومتی.

وی در پایان گفت: اگر می خواهید حقوق بشر در کشور رعایت شود باید قبل از هر چیز حقوق بشر را دوست داشته و به آن احترام بگذارید.

 در ادامه این مراسم استاد نورپور از پیشکسوتان موسیقی کرمانشاه ضمن بیان خاطراتی از همنشینی با شهرام ناظری به اجرای قطعاتی از موسیقی پرداخت.

همچنین در ادامه استاد محمد جواد محبت نیز به قرائت ابیاتی در وصف شهرام ناظری پرداخت.

راه اندازی دانشکده هنر در دانشگاه رازی کرمانشاه

در ادامه مراسم اهدای تندیس مهر نیز ابراهیم رضایی استاندار کرمانشاه به عنوان دیگر سخنران بالای سن آمد و گفت: من با عشق و علاقه به سرزمین کرمانشاه آمده ام و افتخار می کنم که به پهلوانان این دیار خدمت کنم.

وی ضمن تبریک ایام الله دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی گفت: این ایام شکوهمند در تاریخ ایران اسلامی بی مانند هستند و باید این ایام را زنده نگه داشته و برای نسل جوان آن را بازگو کنیم.

رضایی افزود: کرمانشاه استانی است با امکانات بسیار زیاد، استعدادهای توانا، مردمی فرهنگ دوست و فرهنگ پرور که خدمت به آنها برای من افتخار است.

استاندار کرمانشاه از راه اندازی دانشکده هنر در دانشگاه رازی کرمانشاه خبر داد و گفت: امیدوارم بتوانیم به زودی دانشکده هنر را برای مردم فرهنگ دوست کرمانشاه راه اندازی کنیم.

رضایی تصریح کرد: استان کرمانشاه هنرمندان، فرهیختگان و فرهنگ دوستان بسیاری دارد که می توانند پس از راه اندازی این دانشکده به هنرورزانش آموزش دهند.

نسیم خوشی از فرهنگ و هنر به مشام می رسد

در ادامه این مراسم شهرام ناظری در میان تشویق های بی امان کرمانشاهیان بر روی سن رفت و گفت: سالهاست که به دلیل مشکلات بسیاری همچون مجوزها و ... من کمتر توانسته ام در دیار خود حضور پیدا کرده و اجرای کنسرت داشته باشم.

وی با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت جدید نسیم خوشی از فرهنگ و هنر به مشام می رسد، افزود: امیدوارم با روی کارآمدن دولت جدید، شرایطی و امکاناتی مهیا شود که من بتوانم بیشتر به شهر و دیارم سر بزنم و کار موسیقی و دیگر فعالیت های فرهنگی هنری را انجام دهم.

شوالیه آواز ایران، با بیان اینکه من در خواندن آواز خیلی خسیس هستم و تنها در کنسرت های آماده و رسمی می خوانم، گفت: اما امشب برای شما همشهریانم می خوانم و ...

سپس شهرام ناظری به صورت زنده چند بیتی را برای مردم شهرش خواند که بسیار مورد تشویق همشهریانش قرار گرفت.

گفتنی است: در پایان این مراسم تندیس مهر سال 92 به پاس خدمات انسان دوستانه شهرام ناظری در برگزاری کنسرت های خیرخواهانه ای برای جذامی های مهاباد و کودکان سرطانی شین آبادی به او اهدا شد.

 گزارش از: هادی نوروزی