01بهمن 1393

گزارش عملکرد کمیسیون داوری کانون وکلای دادگستری کرمانشاه و ایلام

1- ارسال نامه و اطلاع رسانی در مورد تشکیل و معرفی مرکز داوری کانون و آمادگی آن برای رسیدگی به اختلافات ارجاعی به مقامات و مراجع ذیل الذکر:

- رییس کل دادگستری استان های کرمانشاه و ایلام که به تمامی دادگستری های سطح استان بخشنامه نموده اند.

- استاندار کرمانشاه که به تمامی دستگاههای اجرایی و عمومی طی بخشنامه مراتب منعکس و اعلام شده است.

- معاونت دادگستری استان کرمانشاه در امور شوراهای حل اختلاف

- دادستان کانون وکلای دادگستری کرمانشاه و ایلام

- روسای بانک های دولتی و غیر دولتی از جمله: بانک پاسارگاد, اقتصاد نوین, توسعه صادرات, حکمت ایرانیان, پارسیان, سرمایه, کارآفرین, قوامین, مسکن, سینا, تجارت, کشاورزی, ملت, توسعه تعاون, سپه, ملی و صادرات.

2- تهیه و تدوین مجموعه مقررات مرکز داوری کانون و چاپ آن در ___ نسخه و ارسال تعدادی از آن برای مراجع مرتبط؛ مانند معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه که به استانهای دیگر نیز ارسال شده است, شعب مختلف دادگاه ها در سطح شهرستان های استان کرمانشاه, مدیر عامل مرکز ویژه اقتصادی اسلام آباد غرب, رییس شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری, اسکودا و همه کانون های وکلای دادگستری در سطح کشور.

3- رسیدگی به اختلافات ارجاعی به مرکز شامل تعداد ___ پرونده و صدور رای داوری در مورد تعدادی از آنها تا این تاریخ.

4- انتشار آگهی ثبت نام از متقاضیان داوری و فراخوان از کسانی که تمایل و توانایی لازم برای انجام داوری در مرکز داوی کانون را دارند و تشکیل پرونده و پذیرش تعدادی از متقاضیان و تهیه لیست داوران مرکز.

5- برنامه ریزی و تهیه مقدمات کامل برگزاری یک دوره مقدماتی آموزش داوری برای متقاضیان داوری در مرکز و وکلای علاقمند و انتشار آگهی در این زمینه که به لحاظ ثبت نام تعداد اندکی از علاقمندان این دوره برگزار نشد.

6- تشکیل جلساتی با نمایندگان اتاق اصناف کرمانشاه و مذاکره در مورد ارجاع پرونده ها و آمادگی برای همکاری در زمینه تشکیل مرکز داوری با همکاری مرکز داوری کانون در اتاق اصناف و توسعه امر داوری.

7- پیگیری و تلاش در راستای اصلاح قراردادهای مربوط به خرید و فروش و اجاره املاک و قراردادهای خرید و فروش خودرو و درج شرط داوری در آنها با هماهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه و اتاق اصناف کرمانشاه و سایر مراجع ذیربط که این اقدامات کماکان در جریان است.

8- تشکیل جلساتی برای بررسی موانع ترویج داوری و ارائه راهکارهایی برای رفع این مشکلات و ارسال نتایج جلسات طی نامه ای به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه که به قوه قضاییه منعکس شده است.

9- پیگیری موضوع ارجاع پرونده های مربوط به داوری به یکی از شعب دادگاه حقوقی شهرستان کرمانشاه که دارای تخصص بیشتری در این زمینه است برای برخورد مناسب با آرای داوری مرکز و تسریع در رسیدگی.

10- ارسال نامه به وزیر محترم دادگستری و اطلاع رسانی در مورد تشکیل مرکز داوری و میانجی گری در کانون وکلای کرمانشاه و ایلام و پیشنهاد آنکه در آیین نامه مواد 82 و 84 قانون آیین دادرسی کیفری جدید کانونهای وکلا به عنوان یکی از مراجع ذیصلاح در امر میانجی گری لحاظ شوند.

11- پیشنهاد انعقاد تفاهم نامه با کانون وکلای کردستان عراق در مورد ارجاع اختلافات اتباع دو کشور به داوری و رفع اختلافات آنها و نیز تسهیل دفاع از شهروندان ایرانی در عراق و بالعکس.

12- بررسی دقیق و کامل پیش نویس لایحه جامع داوری طی 11 جلسه و با صرف وقت 200 نفر ساعت و تنظیم و تدوین نتایج و پیشنهادات در مورد 71 ماده از مواد آن و انعکاس به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه جهت ارسال به قوه قضاییه.

13- تهیه و انتشار بروشور اطلاع رسانی در مورد معرفی داوری و مرکز داوری کانون به تعداد 2000 برگه.

14- شرکت در جلسات برگزار شده توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه با موضوع توسعه امر داوری.

15- شرکت در گرد هم آیی روسای اتحادیه های اصناف مختلف استان کرمانشاه در زمینه داوری و تشریح فعالیتهای مرکز و وضعیت و توانایی های آن .

16- برگزاری یک جلسه کارگاه آموزشی برای کارآموزان و وکلا توسط مسئولین مرکز و اعضای کمیسیون داوری.

17- بررسی مقدمات تهیه و انتشار گاهنامه داوری حاوی مطالب و اخبار و مقالات مربوط به داوری, به عنوان ضمیمه فصلنامه کانون وکلا و پیشنهاد آن به هیات مدیره محترم کانون.